„CrossFit je funkčný tréning, ktorý sa dá označiť ako jednoduché cvičenie, posilňujúce kompletne celé telo. Ide o spojenie gymnastiky, rýchlosti a silového tréningu.“
Constantly Varied znamená že náše WODs nikdy nie sú rovnaké takže nikdy nespadneme do streotypu. Kombínacie pohybov sú nekonečné a to presne definuje „Constantly Varied“.
V CrossFite vykovanávame pohyby ktoré môžete vidiet každy den v bežnom živote ako napríklad drepy, výskoky, beh, hádzanie, lezeni, dvíhanie a podobne. Ako tréneri vás naučíme, ako vykonať všetky tieto pohyby a bezpečnejšie a efektívnejšie optimalizovať svoju kondíciu.
Vačšina tréningov je na čas s cielom dokončiť workout čo najrychlejšie, najefektívnej a samozrejme so správnou technikou. Tento štýl zaručene zlepší vašu kondíciu.
Silová časť je časť tréningu zameraná špeciálne na získanie sily rôznymi cvičeniami, či už sú to zhyby, kliky, cvičenia s činkou, atď. Občas zaraďujeme do tréningov aj intervalové behy, čo sú behy na určitú vzdialenosť, ktoré musí cvičenec zvládnuť vo vymedzených intervaloch. Potom je na rade hlavná časť tréningu, a to tréning dňa WOD – workout of the day. Ten môže byť vytvorený rôznymi spôsobmi. Najčastejšie používané sú tréningy na čas či na počet opakovaní – AMRAP ( as many rounds/repetitions as possible). Je nespočetne veľa variant ako môže tréning dňa vyzerať. Sú tréningy, ktoré sú zamerané skôr na kondičku a vytrvalosť a sú tréningy, pri ktorých chceme u cvičenca zlepšiť silu, mobilitu či koordináciu. Tréning dňa je každý deň iný a podnecuje vždy inú stránku nášho výkonu a kondičky. Zameriava sa na to, aby sme boli vždy pripravený prekonať akúkoľvek úlohu, ktorá nám príde do cesty.
Po takomto tréningu sa organizmus potrebuje ukľudniť, a tak nasleduje časť zvaná Cool Down. Tá sa skladá zvyčajne z nejakého strečingu, výklusu, masáže či foam rollingu (sebamasáž za pomoci tvrdého penového valca, ktorým masírujeme svaly, šľachy a fascie a tým podporujeme prekrvenie pred tréningom alebo regeneráciu po tréningu).
Tréning ale nemôže byť príliš dlhý, pretože pri takej intenzite, akú sa snažíme dosiahnuť, sa nedá trénovať dlho, Nemohli by sme trénovať napríklad až dve hodiny preto, lebo by sme si vyčerpali nervový i energetický systém a museli by sme čoskoro dopĺňať zásoby vody, cukrov, atď. Pokiaľ chceme intenzitu, ktorá nám prináša výsledky, nemôžeme trénovať dlho. Čím je intenzita nižšia, tým dlhšie môžeme trénovať. Ak je intenzita vysoká, môžeme trénovať krátko. Krásny príklad je beh na 100 metrov a maratónsky beh. Ak bežíte skutočne rýchlo, vydržíte tak 100 metrov a kúsok, zatiaľ čo maratónec beží síce pomalším tempom, ale oveľa dlhšie.
Pre koho je CrossFit vhodný? Musí mať už človek niečo natrénované, keď chce začať s CrossFitom? Alebo kedy treba s ním začať?
S CrossFitom je vhodné začať dnes, teraz. Ja osobne som si prešiel skutočne rôznymi cvičebnými programami a športami, a naozaj, Crossfit je pre pre každého. Či už je to profesionálny športovec, obchodník, doktor, právnik, predavač, stolár, kuchár, ktokoľvek. Tým, že je ten tréning nastaviteľný podľa úrovne trénovanosti cvičenca, tak s ním môže začať úplne každý. Hoci aj môj dedko, u ktorého chcem zvýšiť fyzickú kondíciu, dobrú pohyblivosť vo vysokom veku či schopnosť v osemdesiatke vedieť vstať zo záchoda sám, tak CrossFit je pre každého. Či je to mladý, starý, to je jedno. Samozrejme, tréning prispôsobujeme úrovni cvičenca. Úplne iný tréning bude mať mladý človek a úplne iný tréning bude mať môj dedko.
Tiež som si všimol, že CrossFitu sa venuje veľa žien. Je to pre ne vhodné? Pretože ženy chcú byť najmä štíhle, s peknou postavou či vypracovaným bruchom. V CrossFite získajú svalovú hmotu. Nie je to problém?
CrossFitu sa po celom svete venuje približne rovnaká časť mužov ako žien. Sú gymy, v ktorých prebiehajú čisto ženské alebo čisto mužské tréningy, práve z dôvodu ich socializácie. To, že ženy získajú nejakú svalovú hmotu je však pre ne skôr výhodou ako mínusom, nielen z hľadiska ich zdravia, ale aj sexepílu. V CrossFite platí pravidlo „strong is the new skinny“, čo znamená, že nie chudé, ale fit ženy sú sexy. Pokiaľ trénujúce ženy dodržujú základné pravidlá zdravého životného štýlu a stravovania, tak sa nemôže stať, že priamo z Crossfitu nejaká žena priberie a bude veľká, pretože spolu so získanou svalovou zložkou schudne z tuku, ktorého majú ženy prirodzene viac. Tým sa jej vyformuje postava a bude spokojná aj so svojou postavou, aj so svojimi výkonmi.
Kde to vlastne celé vzniklo? Kto vymyslel Crossfit?
Crossfit založil Američan Greg Gllasman. Bol to osobný tréner, ktorý svojim klientom ponúkal iný tréning ako klasické cvičenie so strojmi v posilňovni. Keďže jeho klientom sa jeho cvičebné programy páčili, chodilo mu tam čoraz viac ľudí. Pohneval si tým však majiteľov „globo“ gymov (klasických posiliek), a tak si musel hľadať nové miesto, kde by mohol trénovať svojich zverencov. A tak vznikol Crossfit. V roku 1974 Greg Glassman začína svoj prvý tréning s klientmi v nových priestoroch a už v roku 1995 sa v meste Santa Cruz v Kalifornii vytvára prvá CrossFit komunita.V roku 2001 sa spúšťa stránka CrossFit.com, ktorá zdarma poskytuje ľuďom po celom svete prístup k denným tréningom a k ukážkam programu, ako aj priestor, v ktorom môžu účastníci komunikovať a budovať komunitu.Rok 2002, vzniká magazín CrossFit Journal, predplatená publikácia pre komunitu CrossFit. No a v roku 2007 sa v meste Aromas v Kalifornii konajú prvé Crossfit Games. To je niečo ako majstrovstvá sveta v Crossfite. Súťažia na nich tí najviac fit ľudia z celého sveta o to, kto je najviac fit na svete.